Polska Szkoła Altogether - szkoła z klasą
Dodane przez altogether dnia Marzec 13 2012 20:29:34

Edukacja w zakresie szkoły podstawowej, kursy języków obcych prowadzone przez native speakerów, kursy przygotowujące do matury irlandzkiej i polskiej - to tylko część oferty Polskiej Szkoły Altogether , która działa przy centrum medycznym EMC w Dublinie.-Jak wyglądały początki szkoły?

Początki szkoły były skromne. W październiku 2010 roku naukę u nas rozpoczęła niewielka grupa dzieci. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej odbywały się podobnie jak obecnie w piątki oraz w soboty. W pozostałe dni tygodnia organizowaliśmy kursy językowe dla dorosłych i pracowaliśmy nad dalszym rozwojem szkoły. Od początku zależało nam na tym, aby zajęcia odbywały się w małych grupach, we wszystkie dni tygodnia.

-Obecnie w Dublinie działa kilka polskich szkół. Czym Pani szkoła różni się od innych?

W przeciwieństwie do innych placówek staramy się tworzyć niewielkie klasy (do 15 osób) tak, aby zapewnić wysoki poziom nauczania oraz indywidualne podejście do ucznia. Nasi nauczyciele posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi. Realizowany przez nas program nauczania został dostosowany do potrzeb uczniów. Staramy się również, aby lekcje były przyjemne i ciekawe pod każdym względem. Dbamy o poszerzanie horyzontów dzieci wychodząc poza ramy typowych zajęć szkolnych.

-Co to oznacza w praktyce?

Realizujemy z dziećmi różne projekty edukacyjne, które mają na celu podniesienie jakości nauczania oraz rozwijanie wrażliwości na sztukę. W ramach projektu Mali aktorzy; nasi uczniowie wystąpili w National Concert Hall w Dublinie. Ostatnio w naszej szkole odbyły się także warsztaty muzyczne, podczas których dzieci wykonywały prace plastyczne do muzyki wybitnych, polskich kompozytorów. Zostały również zaproszone wraz z rodziną na koncert fortepianowy w National Concert Hall. Ponadto, w tym roku szkolnym mamy zamiar zorganizować dla rodziców i uczniów Piknik familijny;.

- Jak wygląda obecnie nauka w szkole podstawowej?

Nasza szkoła jest niewielką placówką, ale właśnie to jest moim zdaniem, naszym największym atutem. W tym roku szkolnym mamy uczniów w wieku 5-12 lat , którzy uczęszczają do klas 0-V. Poza lekcjami objętymi progamem nauczania dzieci uczestniczą w dodatkowych zajęciach z matematyki i z języka francuskiego. Ucząc, staramy się podać uczniom wiedzę w przystępny i nowoczesny sposób wykorzystujac pomoce naukowe oraz sprzęt multimedialny, na zakup którego otrzymaliśmy dofinansowanie w ubiegłym roku. Posiadamy także biblioteczkę szkolną, do której zakupiliśmy słowniki i lektury. Koszty ponoszone przez rodziców pokrywają jedynie niewielką część wydatków szkoły, dlatego zabiegamy o pozyskiwanie środków finansowych z innych źródeł.

- Jakie inne zajęcia organizuje szkoła?

Poza podstawową działalnością szkoły, czyli kształceniem dzieci swoją ofertę kierujemy również do młodzieży i dorosłych. Prowadzimy kursy przygotowujące do matury irlandzkiej i polskiej oraz kursy języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, irlandzkiego oraz polskiego jako języka obcego. Naszymi nauczycielami są osoby, dla których nauczany język jest językiem ojczystym.

- Polskie szkoły stanowią jedynie uzupełnienie edukacji irlandzkiej. Dlaczego więc Pani zdaniem warto podjąć w nich naukę?

Przede wszystkim uważam, że warto uczyć się drugiego języka i pielęgnować więź z bliskimi, którzy mieszkają w Polsce. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy dzieci urodziły się w Irlandii i język polski jest dla nich językiem dodatkowym. Nigdy nie wiadomo jak potoczą się ich losy. Warto więc zadbać o to, aby poprzez naukę języka ojczystego dziecko miało w przyszłości możliwość wyboru kultury i kraju, w którym chce mieszkać. Decyzja o rozpoczęciu nauki w polskiej szkole zależy od rodziców, dlatego apelujemy, by zdali sobie sprawę z tego, jak ważne jest kształcenie dziecka i dbanie o jego wszechstronny rozwój.

- Jaki jest plan rozwoju szkoły?

W przyszłym roku szkolnym zamierzamy przeprowadzić kolejny nabór do szkoły podstawowej oraz realizować z dziećmi różne projekty artystyczne i edukacyjne. Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie dobrze się u nas czuli i byli w stałym kontakcie z Polakami i z polską kulturą, dlatego także podczas wakacji oferujemy im ciekawe zajęcia świetlicowe i wycieczki. W dalszym ciągu mamy też zamiar prowadzić kursy dla maturzystów oraz kursy języków obcych. Chcielibyśmy podkreślić, że nasza szkoła nie jest zamknięta jedynie na społeczność polską. Języków obcych uczą się u nas osoby różnej narodowości, w różnym wieku: od najmłodszych do seniorów.

Więcej informacji:
Altogether School in Dublin,
50 Parnell Square West, Dublin 1
tel.: 014 434 796 , 0860463280
E mail: office@polskaszkola.ie
www.polskaszkola.ie