Spektakl „Emigranci” La'Tortura w Galway
Dodane przez Administrator dnia Styczeń 25 2012 15:14:01


Na wstępie kilka słów o Grupie Teatralnej La`Tortura, w imieniu której mam zaszczyt zaprosić was na kolejną już odsłonę „Emigrantów”, którą tym razem zobaczyć będziecie mogli w Galway.
Grupa nasza powstała w marcu 2008 roku w Dublinie.
Pierwszymi jej członkami byli: Agnieszka, Monika, Piotrek, Tomek, Arek.
W pierwszych miesiącach istnienia grupy skupialiśmy się głównie na warsztatowych "zabawach" w teatr, przez co udało nam się bardziej poznać wzajemnie, jak i siebie samych. Nie zamykaliśmy ( i dalej tego nie czynimy) drzwi przed nikim, dzięki czemu każdy, kto tylko miał ochotę mógł przyjść i spróbować swoich sił. Dzięki temu przez grupę przewinęło się ponad 40 osób......czytaj więcej.


Rozszerzona zawartość newsaNa wstępie kilka słów o Grupie Teatralnej La`Tortura, w imieniu której mam zaszczyt zaprosić was na kolejną już odsłonę „Emigrantów”, którą tym razem zobaczyć będziecie mogli w Galway.
Grupa nasza powstała w marcu 2008 roku w Dublinie.
Pierwszymi jej członkami byli: Agnieszka, Monika, Piotrek, Tomek, Arek.
W pierwszych miesiącach istnienia grupy skupialiśmy się głównie na warsztatowych "zabawach" w teatr, przez co udało nam się bardziej poznać wzajemnie, jak i siebie samych. Nie zamykaliśmy ( i dalej tego nie czynimy) drzwi przed nikim, dzięki czemu każdy, kto tylko miał ochotę mógł przyjść i spróbować swoich sił. Dzięki temu przez grupę przewinęło się ponad 40 osób.

Gdy po kilkunastu tygodniach wspólnej zabawy, ale i ciężkiej pracy, pozostali najbardziej wytrwali, postanowiliśmy pójść krok dalej. Już w pierwszych tygodniach 2009 roku byliśmy o krok od wystawienia naszej pierwszej, można by rzec „premierowej sztuki", niestety - jedna z Agat z przyczyn osobistych musiała nas nagle opuścić. Jednak nie załamaliśmy się tym, i w lipcu udało nam się dopiąć swego.
To właśnie 19-tego lipca, już pod nazwą Grupa Teatralna La`Tortura wystawiliśmy po raz pierwszy "Wyszedł z domu" na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza. Spektakl zagraliśmy kilka razy.

Kolejnym naszym dziełem był blisko półgodzinny spektakl pt: "Lipstick". 13-tego listopada 2009 roku rozpoczął on, trwający trzy dni, artystyczny projekt pod tytułem "SHE", podczas którego - jak powiedziała współorganizatorka projektu - "poprzez prezentację sztuki doszło do wspólnego, artystycznego, polsko-irlandzkiego dialogu."

Następnie przystąpiliśmy do przygotowań kolejnego przedstawienia. Tym razem miało być to coś dla trochę młodszych odbiorców. Niestety. Śluby, porody, zmiany miejsc pracy, oraz "wielkie polaków powroty", które również nie przeszły obok naszej grupy obojętnie, nie pozwoliły dokończyć nam prac nad tym przedsięwzięciem.
Ostatecznie została nas trójka: Piotrek, Tomek, i Wiesiek. I wtedy pojawiło się pytanie. Czy zaczynać wszystko od początku, od poszukiwania chętnych, czy zabrać się za coś "mniejszego". Wybraliśmy tę drugą opcję, i dzięki temu, po długiej i ciężkiej pracy nad "Emigrantami" Mrożka, 10-tego lipca 2011 roku, odbył się premierowy pokaz pt: "Emigrantów Próby".
"Emigrantów" pokazaliśmy już kilka razy, i zamierzamy sztukę tę wystawiać tak długo, jak długo będą chętni aby ją oglądać.

„Emigranci” Sławomira Mrożka to dramat powstały w 1974 roku, uchodzący za bardzo istotny w powojennej polskiej literaturze. Ukazywać miał rozdźwięk, istniejący między inteligencją i robotnikami w "ludowej" Polsce.

 Czy rzeczywiście, tylko tyle?
 Ten bardzo kameralny, ograniczony praktycznie do jednej sceny obraz zawiera znacznie więcej... Poza wątkami dotykającymi, na dziś, już bardzo odległej przeszłości,
zawiera w sobie obraz znacznie bardziej uniwersalny. 
Obraz dwu skrajnych archetypów polskiego emigranta. Gatunku, mającego już ponad dwustuletnia tradycję... Postaci wciąż przemierzających Europę, świat, nieumiejących znaleźć swego miejsca. Choć niby je znają... 

 Ocena, czy odczytaliśmy, i pokazaliśmy tekst w sposób interesujący nie należy już do nas.

Spektakl przygotowali i zamiennie udział biorą: Wiesiek Kaczyński, Tomasz Zaczkiewicz, Piotr Bruzda. Jednak dzisiaj, nie tylko wymienieni tutaj tworzą nasza grupę, bowiem od pewnego czasu, powróciliśmy do tego co było na początku, i jeden dzień w tygodniu przeznaczamy na warsztaty teatralne, na których staramy się skupić głównie na ćwiczeniach nad własną dykcją, głosem, oraz ruchem. W warsztatach tych może uczestniczyć każdy zainteresowany, a że są one organizowane przez nas dla nas, ciężko jest dokładnie określić z ilu tak naprawdę w danym momencie osób grupa się składa.

A wszystko to, zawdzięczamy ojcom Dominikanom, którzy przez tyle miesięcy goszczą nas i pozwalają nam na korzystanie z salki. Najszczersze Bóg zapłać.

Więcej informacji na temat naszej grupy, oraz tego co, gdzie i kiedy, możecie znaleźć na naszej stronie internetowej http://www.latortura.xx.pl/

Autor tekstu : Piotr Bruzda